...just lovely poodles
Naše štěňata > Odchovy > Vrh B > Bertík Teschiro

Bertík Teschiro

otec: Christoffer Lovely Golden Hančin Květ
matka: Agnes z Karlového ranče

Bertíkova Galerie >>

Rodokmen >
Rozšířený rodokmen >>>

Narozen: 16.6.2005

zemřel 19.11. 2022 Koeficient příbuzenské plemenitby: 2,4460%  (Podle Wrightova vzorce)

Zbonitován: neprovedenoMajitel: Jan Burian, Česká republika, Choceň

Sourozenci
Benjamin Teschiro >>>
Bonaparte Teschiro >>>
Belinda Blondy Girl Teschiro >>>
Beatrix Sunny Teschiro >>>


Betík, už jako dědeček

Bertík je už asi tři roky hluchý a na levé oko, díky zákalu, přes rok úplně slepý a na pravé oko vidí taky jen asi na jeden metr - díky témuž problému. Má asi jen polovinu zubů, ale i tak je "dědek" stále fit a při chuti do života. Je fakt, že od doby, kdy začal ztrácet zrak, tak už neběhá za balónkem, ale i tak rád skotačí na dvorku a bez víc jak 12-ti letého Labradora Montyho, který mu je, obzvlášť ve tmě, průvodcem na každém kroku, nedá ani ránu. "Dědci" jsou prostě nerozlučná dvojka už 12 let.

Jelikož jsou "dědci" díky svému věku už opravdu dědky, tak s nimi nemůžeme chodit na procházky. Na jaře Bertíka zmohla vycházka do sadu cca 100m za domem, ale zřejmě jen díky zrakovému hendikepu, kdy se každou chvíli lekal i vlastního stínu nebo trsu kopřiv, které se před ním jakoby z nenadání objevily, tak se snažil vždy uskočit až si namohl stehenní sval, ale dva dny klidu vše vyřešily.

Vím, že nic netrvá věčně, tak bych vám chtěl poděkovat za tohoto super společníka, který byl, je a navždy zůstane mým prvním psem.

Jan Burian


Betík, nové povídání

Bertík dostal ke 13. narozeninám druhou kamarádku, která ho ráda tahá za uši, na které Bertík už hodně špatně slyší, ale je to trpělivý "dědeček" - no, dědeček spíš přestárlý štěně.

Když se se svým desetiletým kamarádem Montym dostanou hned poránu na dvorek, aby se po dlouhé noci vyvenčili, tak se hned začnou honit jak malý štěňata. Bertík má ovšem ještě jednu nevýhodu - hůř vidí, tak když kluky vypustíme za bránu na cestu k "lesu", tak Bertík vybehne jen na konec plotu a pak se pomalu vrátí. A jiné procházky pro něj už moc nejsou, protože poslednich téměř 5let, co jsme vyměnili bydlení v bytě za domek se zahradou, už jinam než na dvorek, na zahradu a k lesíku nechodí, tak má Svůj prostor dobře zmapovanej a jeho horší zrak není pro něho žádný problém.

Každý rok od jeho devátých narozenin chodí k MVDr. Šírové, která ho zná od štěněte, na čištění zubů a bohužel pokaždé minimálně o dva zuby přišel. Bertík je prostě plnohodnotný člen naší rodiny.

Jan Burian


Betík a my

(Jan Burian, Bohdana Nemanská)

Bertíka jsem dostal jako půlročního pejska, který chodil vykonávat potřebu na hadr. Po dvou dnech, kdy jsme chodili na procházky 4 krát denně a nic, jsem hard ze země odstranil a používal jej venku. A i když se Bertík naučil vykonávat potřebu venku, tak když zůstal doma sám zavřený v obýváku s možností průchodu otevřenými dveřmi do ložnice, protože jsme oba dva (Boďa i já) byli v práci, museli jsme po něm uklízet, ale naštěstí jen na místě, kde předtím byl hadr.

Postupem času si na samotu Bertík zvykl, dokázal udržet potřebu. Ale našel si jinou "zájmovou činnost". I přes to, že měl mnoho hraček (o jeho nejoblíbenější se zmíním dále), se doma sám nudil, tak veškeré kytky v květináčích, které byly na okně, tak shodil. Poslední byl kaktus. O něj se nejspíš popíchal a nechal toho. Druhý den kytky na okně nebyly, tak vzal útokem všechny, které měl v dosahu - tudíž ty, které byly u postele na nočních stolcích. I po vyhubování to samé udělal další dva dny, tak dostal zákaz do ložnice, když byl doma sám (zavřeli jsme mu dveře). On to však také sám vyřešil - skákal po dveřích tak dlouho, až si otevřel. Zkoušel jak ty do ložnice, tak ty do předsíně. Předsíňové otevřel dřív, tak měl nový prostor pro hraní. Rozházel boty z botníku po obou místnostech, ale žádnou nepotrhal. Od té doby má otevřeno z obýváku do předsíně už vždy.

Abych se vrátil k oblíbené hračce: je to malý modrý BALÓNEK, bez kterého nás nepřivítá, bez kterého nejde spát, který nám vnucuje celý den, abyste mu ho házeli a běda, jak mu ho schováte. To ho pak hledá po celém bytě. Když po něm chcete BALÓNEK, tak na 80 % vám přinese právě ten, i když má ještě další dva, které se marně snažíme nazývat dle jejich podob LVÍČEK a JEŽEČEK, pro něj je to prostě BALÓNEK.

Pokud vám chybí, co dostává k jídlu, tak tady to máte: Bertík od malička dostává granule, ale také jednou za čas (jako odměnu, že byl doma sám) Tvaroháčka a občas maso od stolu (to vždy, až dojíme my). Ale sní téměř vše, co dostane. I suchý rohlík nebo marmeládový piškot. Jako nejmilejší odměnu má rád plátky Pedigree Schmakos. Když dostane vepřové ucho, tak ho chvíli kouše, a pak ho nechá, třeba s polovinou hraček, na nejčastěji průchodném místě (v půli místnosti, před umyvadlem apod.), jen protože si ho nikdo nevšímá.

Víc postřehů vám momentálně sdělit nemůžu, protože mi zas vnucuje to "malý modrý" (tak totiž nazýváme BALÓNEK, když nechceme, aby na něj reagoval).

Jan Burian


RodokmenChristoffer Lovely Golden Hančin květ Broyan a. d. Schneckenhaus Walim a. d. Schneckenhaus Rafael a. d. Schneckenhaus
Knickerboxer´s Sunny
Uljana a. d. Schneckenhaus Quan a. d. Schneckenhaus
Philomena a. d. Sneckenhaus
Falleyra Hančin květ Fillus v. Vineta a-Harvey v. Color
Belinda v. Vineta
Aranka Zlatý zázrak Adam Hančin Květ
Daisy vlající šátek
Agnes z Karlového ranče Felleos Aureus Ytaner Mr. Marthy v. d. Salana Golden Carnero Ytaner
Fair Lady v. d. Salana
Aenea Aurea Ytaner Quan a. d. Schneckenhaus
Golden Marullo Ytaner
Arina Golden od Svatého Josífka Falk z Hauserova Království Golden Klarionn Ytaner
Barbie Meruňkové království
Aida Líšeňský dvůr Cedrik Hančin květ
Carola z Údolí hané