První a poslední vrh Happyness Braunkönigin
Protože se u Hepušky po porodu našich štěňátek (vrh C) vyskytly tři záchvaty, které ukazovaly na možnou epilepsii, neváhali jsme konzultovat tento stav s veterinářem. Bohužel se prokázalo, že Hepuška trpí skutečně touto dědičnou chorobou.
Z informací na internetu vyplývá, že existují tři druhy epilepsie, konkrétně:
- Záchvaty jejichž příčina je v onemocnění mozkové tkáně - primární epilepsie ( záněty, infekce - psinka, nádory, vývojové abnormality - vodnatelnost hlavy, následky úrazů a přímého poškození mozku)
- Záchvaty v důsledku onemocnění jiných orgánových systémů - sekundární epilepsie ( nedostatečná funkce ledvin, jater, srdce, oběhového systému, slinivky břišní, štítné žlázy, nadledvinek, a nebo následkem otravy).
- Záchvaty bez detekovatelného příčinného onemocnění, tedy "pouze" funkční deficit mozku - idiopatická epilepsie nebo také pouze epilepsie.
(zdroj: Klinika Jaggy, společnost specializovaných veterinárních lékařů, http://www.jaggy.cz , odkaz na daný článek:
http://www.jaggy.cz/cz/clanek.php?id=c_4253e7d9417b8 )
Z jiných textů vyplývá, že epilepsie je zřejmě nemoc předávána v podobě recesivní alely (tj. pokud se spolu s recesivní alelou vyskytne i dominantní, nemoc se neprojeví a pes je pouze přenašeč této „informace“. Pokud se sejdou dvě alely recesivní, u jedince se projeví nemoc), nedá se předem říci, zda se nemoc projeví i u Hepuščiných potomků. Všichni budeme doufat, že se neprojeví.
Dovolím si malou citaci z níže uvedeného zdroje pro chovatele:
"Závěrem shrnutí pro chovatele:
(zdroj:
http://www.shiba-dog.de/shiba-klub/Zecken/epilepsie.htm)
V souvislosti s našim přesvědčením, že do chovu pudlů by neměli být zařazeni jedinci s dědičnými chorobami, jsme se rozhodli, že Hepuška již nebude mít žádná štěňátka.